Hortkuluk Nedir?

Aşağa gitmek

Hortkuluk Nedir?

Mesaj tarafından Karanlık Bir C.tesi Ağus. 21, 2010 11:29 pm

Hortkuluk Nedir?

Hortkuluk, J.K Rowling’in Harry Potter serisindeki sihirsel eşya türlerinden biridir. 6. kitap olan Melez Prens’te tanıtılmışlardır.

Rowling’e göre insan birini öldürünce ruhu yırtılır. Ölümsüzlüğü arayan cadı ya da büyücü bu yırtığı kendi çıkarları için kullanır ve yırtılan kısmı bir objenin-Hortkuluk- içine gömer. Bu kişinin asıl bedeni ölse bile ruhunun bir parçası dünyaya sımsıkı bağlı kalmış olacağından kişinin ruhu da yok olmaz. Büyücünün bütün hortkulukları yok olmadan asıl ruh asla ölmez. Harry Potter’a saldırdığı gece Voldemort bu yüzden ölmedi işte. Hortkulukları yok edilmemişti.

Ama hortkuluk yapmak zararlı ve tehlikelidir. Zararlıdır çünkü parçalanan ruhla birlikte beden de deformasyona uğrar ve görünüşü bozulur. Tehlikelidir çünkü hortkuluk yapmaya çalışmak büyücünün ölmesine sebep olabilir. Ayrıca parçalanmış bir ruh, bütün bir ruhun yanında oldukça güçsüzdür. Ayrıca tekrar bedenlenebilmek için başka bir büyücünün (ya da cadının) yardımı gerekir. Önceleikle temelinde tekboynuzlu at kanı ve yılan sütü olan bir iksirle kısmi bedenli yaratık (parçalanmış bedenin içindeki ana ruh) güçlendirilir. Sonra bu yaratık başka bir iksirin içine atılır. Yaratıktan sonra iksire babanın habersiz verdiği kemik, düşmandan zorla alınmış kan ve hizmetkârın gönüllü verdiği et atılır. Bundan sonra ruh bedenlenmiştir artık.

Dünyada ikiden fazla hortkuluk yapmayı başaran tek kişi Tom Marvolo Riddle diğer bir adıyla da Lord Voldemort’ tur.

_________________
Karanlık
Karanlık
Yönetici
Yönetici

Mesaj Sayısı : 49
Kayıt tarihi : 21/08/10
Yaş : 23

Kullanıcı profilini gör http://deathly-hallows.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz